پرتال

مهاجرت به معنای جابه جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر می باشد که تاریخچه آن به عمر تاریخ بشریت می رسد. زندگی بهتر مانند خدمات آموزشی و بهداشتی بهتر و بیشتر، رهایی از برخی فشارها، آزادی سیاسی،آزادی مذهبی،تحصیل ، یافتن شغل مناسب، جنگ و هزاران دلیل دیگر میتواند از عوامل ترغیب یک شخص به مهاجرت باشد.

در همین راستا کشورهای مختلف دنیا نیز به دلایل مختلف اقدام به جذب مهاجرین می نمایند .برخی از کشورها با ایجاد شرایط عالی برای تحصیلات، برخی با ایجاد شرایط عالی برای نخبگان وبرخی دیگر با ایجاد شرایط ویژه برای تعدادی از مشاغل که نیروی کار کمتری در آن خصوص دارند اقدام به جذب مهاجر می نمایند.

این کشورها با گذاشتن شرایط جذاب برای افراد سعی میکنند در این بازار رقابت نمایند و افراد بهتر و توانمند را به کشور خود وارد نمایند که این باعث ارتقای اجتماع آنها نیز بشود. اصول و قوانین بسته به نظام حقوقی کشورها متفاوت است.در دنیا دو نظام حقوقی در کشورهای مختلف حاکم بوده که نام آنها سیویلا و کامنلا میباشد.کشورهای تابع نظام کامنلا بیشتر مهاجر پذیر بوده و کشورهای تابع نظام سیویلا کمتر مهاجر پذیر هستند.

با این اوصاف قواعد مهاجرتی کشورها بنا به نظام حقوقی مورد پذیرششان تعریف میشود.لازم به ذکر و توجه است که کشورها معمولا برای غیر قانونی مجازاتی را در نظر میگیرند.

قوانین مهاجرت و روش های آن عبارتند از:

پناهندگی که یک امر غیر قانونی است و معمولا افراد تحت فشارهای درون کشورشان مانند آزار و اذیت،جنگ،مسایل سیاسی و مذهبی اقدام به مهاجرت از طریق پناهندگی مینمایند که البته ما هرگز چنین راهی را به هیچ شخصی پیشنهاد نخواهیم کرد و جز در جهت منصرف ساختن اشخاص از پناهنده شدن مشاوره ای در این باب نخواهیم داشت.

ازدواج با شخص خارجی نیز یکی دیگر از راههای مهاجرت و کسب اقامت و تابعیت کشور خارجی میباشد که البته کاملا قانونی است. کاری هم از طرق دیگر مهاجرت بوده که بنا بر شرایط اشخاص و کشور پذیرنده متفاوت بوده و این نوع مهاجرت نیز کاملا قانونی میباشد.مهاجرت از طریق تولد که اشخاص برای اینکه فرزندشان در کشور دیگری متولد شود که از آن طریق فرزندشان دارای تابعیت خارجی گردد مهاجرت مینمایند تا بدان واسطه بنابر شرایط کشور پذیرنده خودشان نیز بتوانند اقامت و تابعیت آن کشور خارجی را کسب نمایند.

اما راه دیگری نیز برای مهاجرت وجود دارد به نام سرمایه گذاری در کشور خارجی که آن نیز از راههای قانونی بوده و افراد میتوانند آن را بنابر شرایطی که دارا هستند، برای مهاجرت انتخاب نمایند.یک امر قانونی و حقوقی میباشد،چرا که به طور کلی و اساسی مشاوره در امر بین المللی کاملا امری حقوقی است و در تخصص وکلا و حقوقدانان بویژه حقوقدانان متخصص در امر حقوق بین الملل و تجارت بین الملل بوده و در دانشگاههای حقوق واحدی به نام حقوق بین الملل خصوصی به دانشجویان این رشته تدریس میشود.

مشخصا اینکه تمامی موضوعات مربوط به حقوق بین الملل خصوصی که به روابط اشخاص در سطح بین المللی از قبیل ازدواج،انجام معاملات،سرمایه گذاری خارجی و تجارت خارجی و غیره میپردازد در حیطه ی تخصص وکلای دادگستری و متخصص در امر حقوق بین الملل خصوصی است که وکلای بین الملل این امور ۶۷۹ را مورد رسیدگی قرار میدهند.از دلایل دیگری که حاکی از قانونی بودن امر مهاجرت است، میتوانیم به ماده به بعد قانون مدنی اشاره نماییم که در باب تابعیت بحث مینماید و قانونگذار این مهم را مورد اشاره قرار داده است.

ضمن آنکه قانون وکالت مربوط به وکلای دادگستری بیان مینماید که وکلا میتوانند در امور بین المللی مشاوره داده و وکالت نمایند و این موضوع نیز از سوی قانونگذار برای وکلا پیش بینی گردیده است.همچنین بحث جذبسرمایه گذار خارجی را مطابق قانون جذب و حمایت از سرمایه گذار خارجی را داریم که کاملا روشن صحه بر قانونی بودن میگذارد و بر اساس مقررات جاری کشور این بحث نیز مجاز میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طاهر کاملي
پرتال
انواع وکالت

انواع وکالت به 2 دسته تقسیم می‌شود: مطلق و مقید. طاهر کاملی وکیل مهاجرت منظور از وکالت مطلق این است که شخصی را برای تمامی امور وکیل کنند و این انواع وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می‌شود، مثل فروش یا خرید یا پرداخت هزینه خانواده. بنابراین، در این …

پرتال
وکالت و انواع وکالت

وکالت و انواع وکالت طاهر کاملی ویکی پدیا (وکیل) می توان وکالت را به دو بخش مدنی و قضایی تقسیم نمود. در بخش مدنی که به کلیه امور غیر قضایی مثل خرید و فروش، اجاره، عقد ازدواج، طلاق، قرض، رهن و…اطلاق می شود می توان به دیگری نیابت داد که …

پرتال
ارزان‌ترین کشورها برای مهاجرت

دلایل اقتصادی همچون دستیابی به شغل یا درآمد بهتر همواره از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت افراد در طول تاریخ بوده اما امروزه امور مالی تبدیل به محوری‌ترین موضوع در این زمینه شده است. به دلیل اختلافات ارزی، بسیاری از افراد از عهده هزینه‌ها و مخارج مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته …